Pikaajaline kokkupuude ohtliku müraga võib kahjustada töötaja tervist. Jälgige müraga kokkupuutuvate töötajate kuulmise seisundit, tuvastage muutused ja võtke meetmeid, et vältida kuulmiskahjustuse süvenemist.
Audiomeetrilise uuringu programm kontrollib töötajate kuulmislävesid ja jälgib neid aja jooksul. Eesmärgiks on tuvastada kuulmismuutused, mis võivad viidata mürast põhjustatud kuulmiskaotuse (NIHL) algstaadiumile. Märkide ja sümptomite piisavalt varajane tuvastamine võimaldab tööandjatel sekkuda enne sümptomite süvenemist. Seetõttu on audiomeetrilise uuringu programmi eesmärk tagada tõhusad järelmeetmed.
Audiomeetrilise jälgimise programmid kujutavad endast kuulmislävede kontrollimist järjepideval standardiseeritud viisil väljaõppinud pädeva personali poolt. Ruumis, kus uuringut tehakse, peab olema piisavalt vaikne, et minimeerida tegurid, mis segavad korrektsete kuulmislävede mõõtmist. Lähte-kuulmiskontrolli (audiogramm), mis on tehtud enne töötaja esimest kokkupuudet ohtliku müraga, võrreldakse seejärel hilisemate rutiinsete kuulmiskontrollidega. Tavaliselt tehakse kontrolli kord aastas ja saadud tulemused aitavad tuvastada probleeme, nagu kuulmisläve muutused.
Audiomeetrilise uuringu programme saab läbi viia mitmel moel, sh ettevõttes teostatavate uuringutena, mobiilsete teenusepakkujate abil või tervisekliinikus. Uuringuid võib läbi viia audioloog või arst, aga enamasti teevad seda audiomeetriatehnikud või vastava väljaõppega töötervishoiuõed. Probleemsed audiogrammid peab üle vaatama audioloog või arst, et saaks paika panna järelmeetmed. Mõnel juhul on vajalik meditsiiniline järelkontroll. Kui esineb kuulmiskaotus, saab spetsialist aidata kindlaks teha, kas see on põhjustatud töökohal olevast mürast.
Audiomeetrilisi tulemusi saab kasutada töötajatele individuaalse teabe andmiseks nende kuulmise seisundi kohta. Samuti saab analüüsida kogu audiomeetrilist andmebaasi, et avastada trende ja välja töötada asjakohased sekkumiskavad. Kuulmiskontrollide tulemuste alusel tuleb rakendada järelmeetmeid.
• Iga-aastane audiogramm
• Audiogramm
• Audioloog
• Lähteaudiogramm
• Uuendatud lähteaudiogramm
• Bioakustiline simulaator
• Kalibreerimine
• Detsibell
• Kuulmistase
• Kuulmislävi
• Herts
Uuringute ajaline planeerimine sõltub uuringute läbiviimiseks valitud meetodist. Näiteks võib uuringud jaotada kogu aasta peale või neid võib teha igal aastal samal kuul või nädalal. Siin on mõned punktid, millele uuringute ajalise planeerimise juures mõelda: aeg aastas või aastaaeg, töövahetuse algus ja lõpuajad ning kas töötajad saavad tööülesannetest eemal olla. Töötajad, kes vajavad lähteuuringut peavad vältima töökohas müraga kokkupuudet uuringule eelneva 14 tunni jooksul või kandma enne uuringut kuulmiskaitsevahendit.
Kuulmiskontrollide läbiviimine annab ka võimaluse töötajatega suhtlemiseks. Neile saab anda lisakoolitust ja kontrollida saab kuulmiskaitsevahendi olukorda ja sobivust.
Järgnevalt on toodud lühike ülevaade audiomeetrilisest uuringust. Erinõuded võivad ELi liikmesriikides olla erinevad, lisainformatsiooni saamiseks vaadake alati riiklikke õigusakte.
Kes vajavad audiomeetrilist uuringut?
Audiomeetrilise jälgimise programmi tuleb arvata kõik töötajad, kelle müraga kokkupuude on meetmete ülemine lähteväärtus LEX 8h = 85 dB(A) või suurem.
Kes võib audiomeetrilisi uuringuid läbi viia?
Uuringuid võib läbi viia pädev isik, nagu audioloog, töötervishoiuõde või arst.
Lähteuuringud
Lähtemõõtmisi tehakse uue töötaja värbamisel, kui on muutusi müra mõõtmistulemustes või kui võetakse käiku uued seadmed. Vaadake täpsemat teavet, sh uuringute sageduse kohta, oma riiklikke õigusaktidest.
Kordusuuring
Tavaliselt tehakse kordusuuringuid kord aastas, kui töötajal esineb kuulmisläve muutusi lähteolukorraga võrreldes. Vaadake lisateavet oma riiklikest õigusaktidest.
Uuringuid viiakse läbi audiomeetrilises kabiinis/ruumis, mis vastab kindlatele nõuetele. Küsige sellekohast teavet audioloogilt, töötervishoiuõelt ja muudelt pädevatelt asutustelt.
Vastused levinud küsimustele
Kui töötaja päevane või nädalane müraga kokkupuude on 85 dB(A).
Kui töötaja müraga kokkupuude ületab meetmete ülemise lähteväärtuse; profülaktilist audiomeetrilist uuringut tuleb võimaldada töötajatele, kelle müraga kokkupuude on suurem meetmete alumisest lähteväärtusest.
Tavaliselt kord aastas, aga vaadake sellekohast lisateavet riiklikest õigusaktidest.
Jah, aga ainult siis, kui kannab müraga kokku puutudes kuulmiskaitsevahendeid.
Jah.
Jah, kui väline teenusepakkuja on pädev mõõtmisi tegema ja andmeid tõlgendama ning kui see on töötajale tasuta. Sobiva teenusepakkuja leidmine kuulub tööandja ülesannete hulka.
Jah, aga kuulmisuuringut tuleb teha ilma kuuldeaparaadita. Vajaduse korral võiks töötaja kuulmisuuringut teostada audioloog.
Jah, kuigi tinnitus (müra kõrvades) võib raskendada korrektsete tulemuste saavutamist. Kui tulemused on ebaühtlased, võib töötajal olla probleeme uuringus kasutatavate toonide eristamisel kõrvades olevast mürast. Korrektsete uuringutulemuste saamiseks võib töötaja suunata audioloogi juurde.
Üheks võimaluseks on kasutada tõlki, kes selgitab uuringu eesmärki ja juhiseid. Mõnel audiomeetril on lisafunktsioon töötaja juhendamiseks eelistatud keeles ja läbi kuularite.
Kuulmekäigu visuaalne ülevaatus võib anda vajalikku teavet kõrva tervise ja selle kohta, kas uuring tuleks teha või mitte.
TÄHTIS MÄRKUS. See teave põhineb praegu valitud riigis kehtivatel nõuetel. Teise riigi nõuded või kohalikud nõuded võivad olla erinevad. Vaadake alati kasutusjuhiseid ja järgige riiklikke õigusakte. See lehekülg sisaldab ülevaadet üldisest teabest ja seda ei tohiks aluseks võtta konkreetsete otsuste tegemisel. Selle teabe lugemine ei tõenda ohutuse ja tervisekaitse alast pädevust. Teave on asjakohane avaldamise kuupäeva seisuga ja siin viidatud nõuded võivad tulevikus muutuda. Seda teavet ei saa võtta eraldiseisvana, sest sellega käib tihti kaasas täiendav ja/või selgitav teave. Järgida tuleb kõiki kohaldatavaid riiklikke seadusi ja eeskirju.
lisainformatsiooni saamiseks võtke ühendust kohaliku 3M kontoriga.