Töötajatele kuulmiskaitsevahendite valimine tuhandete erinevate toodete tüüpide, stiilide, kujude ja suuruste hulgast võib osutuda väga keeruliseks. 3M saab teid aidata.
Tavapärane summutus
Tavapäraste summutavate seadmete abil saavutatud summutus on olenemata müra tasemest sama. Need seadmed on mõeldud töötajale püsiva summutustaseme pakkumiseks kogu tööpäeva jooksul.
Müra tasemest sõltuv summutus
Müra tasemest sõltuva summutusega kuulmiskaitsevahenditega saavutatud summutus on erinev olenevalt müra tasemest. Seda liiki kaitsevahendid võimaldavad suuremat mürasummutust suurte müratasemete juures ja on eriti tõhusad järgmistes olukordades:
Müra tasemest sõltuvad kuulmiskaitsevahendid võivad olla mitte-elektroonilised (passiivsed) või elektroonilised (aktiivsed). Elektroonilised müra tasemest sõltuvad kuulmiskaitsevahendid sisaldavad välimikrofone, et püüda madalatasemelisi helisid. Kandja saab reguleerida sissetulevate helide tugevust enda kuulmisele sobivale tasemele.
Ühtlane (ühesugune) summutus
Madala sagedusega helisid (bass) vähendatakse umbes samas ulatuses kui kõrge sagedusega helisid (sopran) võimalikult loomuliku helikvaliteedi saamiseks. Olles algselt mõeldud muusikutele, saab seda kasutada ka kuulmise säilitamiseks töökeskkonnas. Enamus ühtlase summutusega kuulmiskaitsevahendeid võimaldavad väiksemat üldist mürasummutust ja võivad hästi sobida töötajatele, kes puutuvad kokku väiksema müraga.
Kui kuulmiskaitsevahendid ei ole mugavad, lihtsad kasutada või kui nad segavad oluliselt töötajate kuulmist, võib kandmisaeg ehk aeg, mil töötajad kuulmiskaitsevahendeid kannavad, protsentuaalset vähendada. Isegi parimate kuulmiskaitsevahendite kandmise tõenäosus ei ole suur, kui need vahendid pole mugavad ega sobi tehtava töö või riietuse või muude isikukaitsevahenditega, mida töötaja kannab. Töötajad ei vaja mitte ainult kaitset ohtlike tugevate helide eest, vaid tihti on neil tööd tehes vaja ka kuulda ja suhelda.
Töötajatele, kes peavad kuulmiskaitsevahendeid kiirustades kõrva panema või kes võtavad kuulmiskaitsevahendid ära ja panevad tagasi iga päev mitu korda, võivad abiks olla ka valmiskujul kõrvatropid, mida saab kohe kõrva sisestada, ja peavõruga kuulmiskaitsevahendid, mida saab kiiresti ja lihtsasti kasutada.
Kiivri külge kinnitatud kõrvaklapid ja 3M-i unikaalne paelasüsteem (CCS), mis võimaldab töötajatel hoida kõrvatroppe mugavalt kaitseprillide külge kinnitatult, aitab lihtsamini järgida kuulmiskaitsevahendite kasutamise eeskirju, eriti inimeste puhul, kes kuulmiskaitsevahendeid korduvalt ära võtavad ja siis uuesti kasutavad, või kui töötatakse kohas, kus kiivri kandmine on kohustuslik.
Töötajatel, kes kannavad kuulmiskaitsevahendeid, võib samuti olla vajadus kanda muid kaitsevahendeid, nagu hingamis-, silma-, näo- ja peakaitsevahendid. Pöörake tähelepanu erinevat liiki isikukaitsevahendite omavahelisele kokkusobivusele ja hinnake valitud vahendeid, et olla kindel, et mõne kaitsevahendi kasutamine ei takistaks teist liiki kaitsevahendi kasutamist. Paljudel juhtudel saab selle probleemi edukalt lahendada adapteriga, mille abil saab kinnitada kõrvaklapid kiivrite ja näosirmide külge. Kui adaptereid pole käepärast või need pole praktilised, on sobivaks alternatiiviks kaelapaelaga kõrvaklapid ja peavõruga kuulmiskaitsevahendid. Pange tähele, et tavapäraste pea peal kantavate kõrvaklappide hermeetilisus võib olla häiritud näiteks silmakaitsevahenditest, peakatetest (nagu nokkmütsid või pearätid) või teistest toodetest ning see võib põhjustada summutuse vähenemist mitme detsibelli võrra – seega tuleb mõelda ka kõrvatroppide peale, kas alternatiivse variandina või kõrvaklappidele lisaks.
Sobivus töökeskkonnaga on samuti väga oluline. Mustades ja tolmustes tingimustes võidakse eelistada korduvkasutatavaid kõrvatroppe. Toiduainetööstuses nõutakse teinekord metallidetektoriga tuvastatavaid kõrvatroppe, et aidata tööandjatel vältida kõrvatroppidest ja juhtmetest tingitud saastet.
Mõned töötajad muretsevad, et kuulmiskaitsevahendeid kandes ei ole nad enam võimelised kuulma. Kuigi on tõsi, et kuulmiskaitsevahendeid kandes ei kuule me sama hästi kui ilma kuulmiskaitsevahenditeta, on normaalse kuulmisega inimesed enamasti võimelised kuulama kuulmiskaitsevahendeid kandes piisavalt hästi, kui
Väga mürarikastes keskkondades võivad kuulmiskaitsevahendid muuta kasutajate jaoks kuulamise mugavamaks, sarnaselt päikeseprillidele, mis aitavad nende kandjatel näha ereda päikese käes selgemini.
Kui töökoha müra ulatub tasemeni 85 dB(A) või kõrgemale, tuleb töötajatel teineteisega suhtlemiseks karjuda. Ilma kuulmiskaitsevahenditeta ei suuda teie kõrvad karjumist ja müra lihtsasti eristada ning võime vestlust selgesti kuulda on vähenenud. Teie kõrvad on sõna otseses mõttes müraga ülekoormatud. Peale selle võib teil olla ajutine kuulmislangus, mis probleemi veelgi süvendab.
See on sama, kui minna randa ilma päikeseprillideta. Teie silmad on valgusega ülekoormatud, mistõttu on raske näha selgelt.
Kui kannate kuulmiskaitsevahendeid, siis vähendatakse väga tugevad helid mugavamale tasemele. Sellel tasemel on teie kõrvad võimelised eristama müra, vestlust ja tähtsaid hoiatushelisid kergemini ja vähem moonutatult.
Jällegi saab seda võrrelda päiksepillide kandmisega rannas. Toonitud klaasid vähendavad valgust tasemeni, kus teie silmad suudavad eristada seda, mida te näete, vähem moonutatult.
Suure summutusega kuulmiskaitsevahendite kandmine madala müra korral (näiteks alla 80 dBA) võib aga tähendada ülekaitsmist ja põhjustada kuulmis- ja vestlusvõime soovimatut vähenemist.
See on võrreldav tumedate päikseprillide kandmisega pärast päikeseloojangut või pilves ilmaga. Kui valguse tase on nii palju madalam, toob päikeseprillide lisamine kaasa ülekaitsmise ja muudab nägemise keerulisemaks.
Kuulmiskaitsevahendite puhul on eesmärgiks leida tasakaal summutuse ja situatsiooniteadlikkuse – võime kuulda, mis töökohal toimub – vahel. Müra tasemest sõltuvad kuulmiskaitsevahendid saavad aidata töötajaid, kellel esineb kuulmiskaitsevahendeid kandes raskusi tähtsate helide tuvastamisel ja suhtlemisel. Nende jaoks, kel on vaja suhelda raadio või telefoni teel, muudavad kuulmiskaitsevahendid, mida saab ühendada väliste kahesuunaliste raadiotega või mis on sisseehitatud raadiotega või mida saab siduda juhtmeta seadmetega, võimalikuks olla korraga ühendatud ja kaitstud.
Kõrvasisesed
Kõige laialdasemalt kasutatav kuulmiskaitsevahendite liik. Pehme vaht rullitakse kokku kitsaks toruks ja seejärel sisestatakse kõrva.
Pehmed vahtotsikud painduva varrega. Vahtotsakuid pole vaja enne kõrva sisestamist kokku pigistada.
Pestavad painduvate elastsete äärikutega kõrvatropid, mis kinnitatud varre külge.
Vastupidavale pehmele materjalile on jäljendi alusel antud kasutaja kõrva täpne kuju.
Reguleeritava peavõru külge kinnitatud plastikust kapslid katavad kõrvad, et aidata müra summutada. Pehmed padjad liibuvad hermeetiliselt kandja pea külgedele.
Pehmest vahtkummist või elastseid otsakuid hoiab koos painduv riba.
Mõnel juhul võivad müra tasemest sõltuvad kuulmiskaitsevahendid anda töötajatele, kellel on kuulmiskahjustus, parema situatsiooniteadlikkuse ja aidata neil kuulmiskaitsevahendeid kandes töötada müra keskel ohutult.
Siin on mõned allikad, kust saate vaadata lisateavet kuulmiskahjustusega töötajate kuulmiskaitsevahendite kohta.
TÄHTIS MÄRKUS. See teave põhineb praegu valitud riigis kehtivatel nõuetel. Teise riigi nõuded või kohalikud nõuded võivad olla erinevad. Vaadake alati kasutusjuhiseid ja järgige riiklikke õigusakte. See lehekülg sisaldab ülevaadet üldisest teabest ja seda ei tohiks aluseks võtta konkreetsete otsuste tegemisel. Selle teabe lugemine ei tõenda ohutuse ja tervisekaitse alast pädevust. Teave on asjakohane avaldamise kuupäeva seisuga ja siin viidatud nõuded võivad tulevikus muutuda. Seda teavet ei saa võtta eraldiseisvana, sest sellega käib tihti kaasas täiendav ja/või selgitav teave. Järgida tuleb kõiki kohaldatavaid riiklikke seadusi ja eeskirju.
lisainformatsiooni saamiseks võtke ühendust kohaliku 3M kontoriga.