3M Kuulmiskaitsevahendite valimine

Kuulmiskaitsevahendite valimine

 • Töötajatele kuulmiskaitsevahendite valimine tuhandete erinevate toodete tüüpide, stiilide, kujude ja suuruste hulgast võib osutuda väga keeruliseks. 3M saab teid aidata.

Mürasummutuse liigid

 • Kuulmiskaitsevahendite liigid

  Tavapärane summutus
  Tavapäraste summutavate seadmete abil saavutatud summutus on olenemata müra tasemest sama. Need seadmed on mõeldud töötajale püsiva summutustaseme pakkumiseks kogu tööpäeva jooksul.

  Müra tasemest sõltuv summutus
  Müra tasemest sõltuva summutusega kuulmiskaitsevahenditega saavutatud summutus on erinev olenevalt müra tasemest. Seda liiki kaitsevahendid võimaldavad suuremat mürasummutust suurte müratasemete juures ja on eriti tõhusad järgmistes olukordades:
   

  • Muutuvad müratingimused.  Aitab töötajatel säilitada situatsiooniteadlikkuse ilma kuulmiskaitsevahendite eemaldamise vajaduseta.
  • Impulssmüra.  Väga lühike ja tugev heli, nagu elektrikaare plahvatus või pneumaatilise naelapüstoli pauk. lisainformatsiooni saamiseks kuulmiskaitsevahendite kohta impulssmüra korral lugege 3M-i Tehnilist bülletääni nr 234 (PDF, 266,82 KB).

  Müra tasemest sõltuvad kuulmiskaitsevahendid võivad olla mitte-elektroonilised (passiivsed) või elektroonilised (aktiivsed). Elektroonilised müra tasemest sõltuvad kuulmiskaitsevahendid sisaldavad välimikrofone, et püüda madalatasemelisi helisid. Kandja saab reguleerida sissetulevate helide tugevust enda kuulmisele sobivale tasemele. 

  Ühtlane (ühesugune) summutus
  Madala sagedusega helisid (bass) vähendatakse umbes samas ulatuses kui kõrge sagedusega helisid (sopran) võimalikult loomuliku helikvaliteedi saamiseks. Olles algselt mõeldud muusikutele, saab seda kasutada ka kuulmise säilitamiseks töökeskkonnas. Enamus ühtlase summutusega kuulmiskaitsevahendeid võimaldavad väiksemat üldist mürasummutust ja võivad hästi sobida töötajatele, kes puutuvad kokku väiksema müraga.


Kuulmiskaitsevahendite valimine

Kui kuulmiskaitsevahendid ei ole mugavad, lihtsad kasutada või kui nad segavad oluliselt töötajate kuulmist, võib kandmisaeg ehk aeg, mil töötajad kuulmiskaitsevahendeid kannavad, protsentuaalset vähendada. Isegi parimate kuulmiskaitsevahendite kandmise tõenäosus ei ole suur, kui need vahendid pole mugavad ega sobi tehtava töö või riietuse või muude isikukaitsevahenditega, mida töötaja kannab. Töötajad ei vaja mitte ainult kaitset ohtlike tugevate helide eest, vaid tihti on neil tööd tehes vaja ka kuulda ja suhelda.

1. Seadke esikohale mugavus

 • Surve, mida tunnete kõrvatroppe kandes, on erinev olenevalt kõrvatroppide materjalist ja suurusest võrreldes teie kuulmekäigu suurusega. Kõrvaklappide puhul on surve, mida avaldab peavõru kapslite kindlalt paigal püsimiseks, hea summutuse jaoks otsustava tähtsusega. Kui aga surve on ükskõik kumma variandi korral liiga suur, võib see kuulmiskaitsevahendi kasutamise ebamugavaks muuta. Enne kui otsustate, missugust kuulmiskaitsevahendit valida, võib töötajate jaoks osutuda vajalikuks ühe või mitme erineva mudeli kandmine pikema aja vältel.
 • Võimaldage kõrvatroppe mitmes suuruses, et kandjatel oleks lihtne leida tropid, mis oleksid kõrvas piisavalt tihedalt, et müra eest kaitsta, aga mitte nii tihedalt, et oleks ebamugav. Lisaks mugavusele on oluline omada erinevaid suurusi selleks, et töötajad saavutaksid lihtsasti tõhusa hermeetilisuse. Näiteks väikeste kõrvadega inimeste jaoks võib olla lihtsam väikseid kõrvatroppe kuulmekäiku sisestada pärast troppide kokkupigistamist.
 • Kui kõrvatropid on korduvkasutatavad või kui uusi troppe sisestatakse kõrva mitu korda päevas, võib oluliseks muutuda kõrvatropi pehmus kuulmekäigus. 3M-i tootegrupi 3M™ E-A-Rsoft™ kõrvatropid on tehtud polüuretaanivahtkummist, mis on puudutamisel pehmem kui teised vahud.
 • Kõrvaklappide valikul võib oluliseks kriteeriumiks olla ka kaal. Kuna suurema summutusega kõrvaklappidel on tihti suuremad ja mõnevõrra raskemad kapslid, tuleb võib-olla teha järeleandmisi mugavuses, et valida suuremate summutusnäitajatega kõrvaklapid. Kergemate kõrvaklappide valimine ei lase teil mitte ainult tähtsaid helisid kergemini kuulda, vaid võib olla ka palju mugavam, võimaldades töötajatel need pähe jätta kogu müra sees veedetud ajaks. Kõrvaklappide kergemaks alternatiiviks võivad olla ka peavõruga kõrvatropid.
 • Kuumas ja niiskes keskkonnas ei pruugi kõrvaklappide kandmine pikema aja vältel olla mugav. Seevastu võiksid kõrvaklappe eelistada külmades ja tuulistes tingimustest töötajad. Võimalik on kasutada ka kergemakaalulisi alternatiive, nagu peavõruga kuulmiskaitsevahendid ja pestavad korduvkasutatavad kõrvatropid, et suurendada mugavust ja säilitada hea hügieen. Spetsiaalsed
  3M™ E-A-R™ Classic™ kõrvatropid on valmistatud PVC vahtkummist, mis kuumades ja niisketes tingimustes higistades ei ima endasse niiskust.

2. Kasutamist lihtsustavad tegurid

 • Kui käed on mustad või kui töötajad kannavad kindaid, siis võimaldavad korduvkasutatavad ja valmiskujul kõrvatropid oma käepäraste varte või kinnivõtmisotstega hoida kõrvatroppide otsikud kasutamise ajal puhtad. Kuna neid kõrvatroppe ei pea enne sisestamist kokku pigistama, siis nende otsikud ei määrdu nii kergesti.
 • Töötajatele, kes peavad kuulmiskaitsevahendeid kiirustades kõrva panema või kes võtavad kuulmiskaitsevahendid ära ja panevad tagasi iga päev mitu korda, võivad abiks olla ka valmiskujul kõrvatropid, mida saab kohe kõrva sisestada, ja peavõruga kuulmiskaitsevahendid, mida saab kiiresti ja lihtsasti kasutada.

  Kiivri külge kinnitatud kõrvaklapid ja 3M-i unikaalne paelasüsteem (CCS), mis võimaldab töötajatel hoida kõrvatroppe mugavalt kaitseprillide külge kinnitatult, aitab lihtsamini järgida kuulmiskaitsevahendite kasutamise eeskirju, eriti inimeste puhul, kes kuulmiskaitsevahendeid korduvalt ära võtavad ja siis uuesti kasutavad, või kui töötatakse kohas, kus kiivri kandmine on kohustuslik.

 • Kui kuulmiskaitsevahendid vajatakse ainult aeg-ajalt, pakkuge kõrvatroppe koos kompaktse hoiukarbiga, et tropid kasutuste vahel puhtana hoida. Täidetavad kõrvatroppide jaoturid on ka üheks võimaluseks tagada, et kuulmiskaitsevahendid oleksid alati saadaval kõikjal, kus neid vaja läheb.
 • Töötajatel, kes kannavad kuulmiskaitsevahendeid, võib samuti olla vajadus kanda muid kaitsevahendeid, nagu hingamis-, silma-, näo- ja peakaitsevahendid. Pöörake tähelepanu erinevat liiki isikukaitsevahendite omavahelisele kokkusobivusele ja hinnake valitud vahendeid, et olla kindel, et mõne kaitsevahendi kasutamine ei takistaks teist liiki kaitsevahendi kasutamist. Paljudel juhtudel saab selle probleemi edukalt lahendada adapteriga, mille abil saab kinnitada kõrvaklapid kiivrite ja näosirmide külge. Kui adaptereid pole käepärast või need pole praktilised, on sobivaks alternatiiviks kaelapaelaga kõrvaklapid ja peavõruga kuulmiskaitsevahendid. Pange tähele, et tavapäraste pea peal kantavate kõrvaklappide hermeetilisus võib olla häiritud näiteks silmakaitsevahenditest, peakatetest (nagu nokkmütsid või pearätid) või teistest toodetest ning see võib põhjustada summutuse vähenemist mitme detsibelli võrra – seega tuleb mõelda ka kõrvatroppide peale, kas alternatiivse variandina või kõrvaklappidele lisaks.

  Sobivus töökeskkonnaga on samuti väga oluline. Mustades ja tolmustes tingimustes võidakse eelistada korduvkasutatavaid kõrvatroppe. Toiduainetööstuses nõutakse teinekord metallidetektoriga tuvastatavaid kõrvatroppe, et aidata tööandjatel vältida kõrvatroppidest ja juhtmetest tingitud saastet.

 • Mõned töötajad muretsevad, et kuulmiskaitsevahendeid kandes ei ole nad enam võimelised kuulma. Kuigi on tõsi, et kuulmiskaitsevahendeid kandes ei kuule me sama hästi kui ilma kuulmiskaitsevahenditeta, on normaalse kuulmisega inimesed enamasti võimelised kuulama kuulmiskaitsevahendeid kandes piisavalt hästi, kui
   

  • valitud kuulmiskaitsevahendid summutavad müra sobival määral (mitte liiga palju ja mitte liiga vähe),
  • neid kantakse vastavalt kasutusjuhendile.

  Väga mürarikastes keskkondades võivad kuulmiskaitsevahendid muuta kasutajate jaoks kuulamise mugavamaks, sarnaselt päikeseprillidele, mis aitavad nende kandjatel näha ereda päikese käes selgemini.

 • Kui töökoha müra ulatub tasemeni 85 dB(A) või kõrgemale, tuleb töötajatel teineteisega suhtlemiseks karjuda. Ilma kuulmiskaitsevahenditeta ei suuda teie kõrvad karjumist ja müra lihtsasti eristada ning võime vestlust selgesti kuulda on vähenenud. Teie kõrvad on sõna otseses mõttes müraga ülekoormatud. Peale selle võib teil olla ajutine kuulmislangus, mis probleemi veelgi süvendab.

  See on sama, kui minna randa ilma päikeseprillideta. Teie silmad on valgusega ülekoormatud, mistõttu on raske näha selgelt.

 • Kui kannate kuulmiskaitsevahendeid, siis vähendatakse väga tugevad helid mugavamale tasemele. Sellel tasemel on teie kõrvad võimelised eristama müra, vestlust ja tähtsaid hoiatushelisid kergemini ja vähem moonutatult.

  Jällegi saab seda võrrelda päiksepillide kandmisega rannas. Toonitud klaasid vähendavad valgust tasemeni, kus teie silmad suudavad eristada seda, mida te näete, vähem moonutatult.

 • Suure summutusega kuulmiskaitsevahendite kandmine madala müra korral (näiteks alla 80 dBA) võib aga tähendada ülekaitsmist ja põhjustada kuulmis- ja vestlusvõime soovimatut vähenemist.

  See on võrreldav tumedate päikseprillide kandmisega pärast päikeseloojangut või pilves ilmaga. Kui valguse tase on nii palju madalam, toob päikeseprillide lisamine kaasa ülekaitsmise ja muudab nägemise keerulisemaks.

  Kuulmiskaitsevahendite puhul on eesmärgiks leida tasakaal summutuse ja situatsiooniteadlikkuse – võime kuulda, mis töökohal toimub – vahel. Müra tasemest sõltuvad kuulmiskaitsevahendid saavad aidata töötajaid, kellel esineb kuulmiskaitsevahendeid kandes raskusi tähtsate helide tuvastamisel ja suhtlemisel. Nende jaoks, kel on vaja suhelda raadio või telefoni teel, muudavad kuulmiskaitsevahendid, mida saab ühendada väliste kahesuunaliste raadiotega või mis on sisseehitatud raadiotega või mida saab siduda juhtmeta seadmetega, võimalikuks olla korraga ühendatud ja kaitstud.


Kuulmiskaitsevahendite liigid

Kõrvasisesed

 • 3M Ühekordsed vahtkummist kõrvatropid
  Ühekordsed vahtkummist kõrvatropid

  Kõige laialdasemalt kasutatav kuulmiskaitsevahendite liik. Pehme vaht rullitakse kokku kitsaks toruks ja seejärel sisestatakse kõrva.
   

  • Mugavad: sobitub kuulmekäigu individuaalse kujuga.
  • Taskukohased:  madal ühe hind paari kohta.
  • Tõhusad:  suur mürasummutus, kui kantakse õigesti.
 • 3M Valmiskujul kõrvatropid
  Valmiskujul kõrvatropid

  Pehmed vahtotsikud painduva varrega. Vahtotsakuid pole vaja enne kõrva sisestamist kokku pigistada.
   

  • Lihtne kasutada:  sobib hästi töötajatele, kellel on ühekordseid vahtkummist kõrvatroppe raske kokku pigistada ja sisestada.
  • Käepärased: saab käsitseda mustade kätega või kindaid kandes.
  • Mugavad: pehme vaht sobitub kuulmekäigu individuaalse kujuga.
 • 3M Korduvkasutatavad kõrvatropid
  Korduvkasutatavad kõrvatropid

  Pestavad painduvate elastsete äärikutega kõrvatropid, mis kinnitatud varre külge.
   

  • Vähem prügi: saab kasutada mitu korda.
  • Kulutõhusad: harvem väljavahetamine ja madalamad kulud pikema aja lõikes.
  • Käepärased: saab käsitseda mustade kätega või kindaid kandes.
  • Mitmekülgselt kasutatavad: materjal ei ima niiskust. Sobivad hästi märgades tingimustes või kui töötajad palju higistavad.
  • Summutusvahemik: tooted, mis on varustatud sagedusi läbilaskva akustilise filtriga, võimaldavad kandjal kuulda rohkem helisid olukorras, kus situatsiooniteadlikkus on tähtis.
 • 3M Kasutaja kõrva järgi valmistatud kõrvatropid
  Kasutaja kõrva järgi valmistatud kõrvatropid

  Vastupidavale pehmele materjalile on jäljendi alusel antud kasutaja kõrva täpne kuju.
   

  • Vähem prügi: kasutatavad pikka aega.
  • Mugavad: sobivad täpselt kandja kõrvaga, kui on korralikult valmistatud kuulmekäigu täpse jäljendi alusel.
  • Mitmekülgselt kasutatavad: mürasummutust saab reguleerida valmistamisprotsessi käigus spetsiaalsete akustiliste filtrite paigaldamisega.

Kõrvapealsed

 • 3M PELTORi kõrvaklapid
  Kõrvaklapid

  Reguleeritava peavõru külge kinnitatud plastikust kapslid katavad kõrvad, et aidata müra summutada. Pehmed padjad liibuvad hermeetiliselt kandja pea külgedele.
   

  • Lihtne kasutada: enamus inimesi õpib neid õigesti kasutama ilma eriliste raskusteta.
  • Käepärased: saab vastavalt vajadusele kiiresti ära võtta ja tagasi panna.
  • Alternatiiv kõrvatroppidele: mõned inimesed ei soovi või ei saa kõrvatroppe kanda.
 • 3M peavõruga kuulmiskaitsevahendid
  Peavõruga kõrvatropid

  Pehmest vahtkummist või elastseid otsakuid hoiab koos painduv riba.
   

  • Käepärased: saab vastavalt vajadusele kiiresti ära võtta ja tagasi panna. Hea valik inimestele, kes liiguvad müra sisse ja sealt välja.
  • Mitmekülgselt kasutatavad: suur valik erinevaid peavõru- ja kõrvaotsakuid.
  • Mõõdukas summutus: võimaldab kandjal kuulda helisid paremini, kui pole vaja suurt summutust.

Kuulmiskahjustusega töötajad

Mõnel juhul võivad müra tasemest sõltuvad kuulmiskaitsevahendid anda töötajatele, kellel on kuulmiskahjustus, parema situatsiooniteadlikkuse ja aidata neil kuulmiskaitsevahendeid kandes töötada müra keskel ohutult.


Siin on mõned allikad, kust saate vaadata lisateavet kuulmiskahjustusega töötajate kuulmiskaitsevahendite kohta.
 

 • Morata T.C., Themann C.L., Randolph R.F., Verbsky B.L., Byrne D.C. ja Reeves E.R. 2005. Müras töötamine kuulmiskahjustuse korral: töötajate, järelevaatajate ja kuulmise säilitamise programmi juhtide tähelepanekud. Ear Hear, 26, 529–545.
   
 • TÄHTIS MÄRKUS. See teave põhineb praegu valitud riigis kehtivatel nõuetel. Teise riigi nõuded või kohalikud nõuded võivad olla erinevad. Vaadake alati kasutusjuhiseid ja järgige riiklikke õigusakte. See lehekülg sisaldab ülevaadet üldisest teabest ja seda ei tohiks aluseks võtta konkreetsete otsuste tegemisel. Selle teabe lugemine ei tõenda ohutuse ja tervisekaitse alast pädevust. Teave on asjakohane avaldamise kuupäeva seisuga ja siin viidatud nõuded võivad tulevikus muutuda. Seda teavet ei saa võtta eraldiseisvana, sest sellega käib tihti kaasas täiendav ja/või selgitav teave. Järgida tuleb kõiki kohaldatavaid riiklikke seadusi ja eeskirju.

  lisainformatsiooni saamiseks võtke ühendust kohaliku 3M kontoriga.